tel. 58 551 20 86
tel./fax 58 555 03 15
tel. kom. 505 049 968, 691 601 380

 

Opis miejscowości

Jurata – wschodnia część miasta Jastarnia, położona na Półwyspie Helskim pomiędzy Jastarnią a Helem, nad Morzem Bałtyckim, kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem morskim. Szerokość Półwyspu na wysokości ośrodka Domy Wczasowe WAM osiąga około 600 m , a jej naturalną granicą od strony południowo-zachodniej są czyste wody Zatoki Puckiej. Nazwa Jurata pochodzi od żmudzkiej bogini. Legenda głosi, iż zakochała się ona, wbrew woli ojca, w ubogim rybaku, za co spotkała ją kara – jej podwodny bursztynowy pałac został roztrzaskany na kawałki, a jego okruchy do dziś odnaleźć można na brzegu morza.

Największa atrakcją Juraty jest Międzymorze, „obowiązkowy” deptak spacerowy, który łączy 320m molo spacerowe nad Zatoką Pucką z wybrzeżem morza otwartego.

Sławę swą Jurata zawdzięcza szczególnym walorom przyrodniczym Półwyspu Helskiego. Charakterystyczny klimat mierzei znajduje się pod wielkim wpływem morza. Duże nasłonecznienie i silne wiatry przyczyniają się do stworzenia korzystnych warunków bioklimatycznych. Warunki klimatyczne wyróżniają dodatnio Juratę w stosunku do innych, położonych wzdłuż polskiego wybrzeża, miejscowości. Dzieje się to dzięki temu, iż średnią temperaturę roczną znacznie podnosi fakt przylegania do dwu płaszczyzn wodnych, zaś las sosnowy i piaszczyste wydmy chronią od zimnych wiatrów.

Warto zobaczyć:

  • Międzymorze – promenada
  • Torpedownie
  • Kossakówke – dom Wojciecha Kossaka
  • W Jastarni - kosciół neobarakowy z marynistycznym wystrojem, zabytkową  
    chatę rybacką z 1881 r., muzeum Pod Strzechą, Kaplicę Św. Rozalii,

Zobacz turnusy rehabilitacyjne w Juracie

Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Jurata
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13